17 Nisan 2012 Salı

Türkmenistan gezisi
Türkmenistan gezisi!


              Çoktan beri sayfama yazı yazmamıştım.Bir gün önce geldiğim Türkmenistan iş ziyaretini bahane ederek sayfamı güncellemek istedim.
          20 gün öncesinden Türkmenistana gitmeden önce internette Türkmenistan hakkında çok az yazı görmem beni şaşırtmıştı fakat şimdi anlıyorum ki bu gayet normal.Çünkü ülke dışarıya kapanık bir ülke olduğundan, internette resim veya video bulmakta oldukça zor  bulacağınızı söyleyebilirim.Ve geri dönünce bende Türkiyede 20 gün boyunca neler olup bittiğinden habersiz olduğumdan bundan nasibimi almış bulunmaktayım.
         Şunu söyleyebilirim ki ülkede yönetim şekli Cumhuriyet olarak görünsede, benim dışarıdan gözlemlediğim kadarıyla ülkede Kominizim ve diktatörlüğün karışımı bir yönetim şekli var.Halkın %80 fakir %15 nu asker polis, %5 lik kısmıda memur bakan gibi kademelerin olduğu bir dağılım var.Halk tek katlı evlerde (istanbuldaki gecekondular gibi) askerler ve memurlar yeni yapılmış binalarda oturabiliyor.
        Ashgabat şehri iki bölümden oluşur.Biri halkın oturduğu tek katlı evler diğeri ise bundan önceki Türkmen başı Saparmyrat Ataýewiç tarafından atılan , şehri tamamen beyaza boyamak veya beyaz mermerle döşeme fikri ortaya çıkan yeni beyaz şehir oluşturmaktadır.Fakat bu beyaz şehirdeki binaların yüzde doksanı çok pahalı ve boşta durmaktadır.Bir taksi şöföründen duyduğum kadarıyla yerel halktan sadece memurlar belli bir kredi karşılığında bu beyaz binalarda oturabiliyor.Görevli olmayan kişiler oturamıyor.
   http://img03.blogcu.com/images/t/u/r/turgutaltun/028b154150caa21c9e3f2559f35586df_1332527573.jpg
 Bu beyaz şehri kimler yapıyor diye soracak olursanız bir tane Türk firması (Polimeks) ve bir tanede Fransız firması tarafından yapılmaktadır.Fakat kimin hangi binayı yapacağı konusunu prisident belirlemektedir.Prisident ne derse sadece o yapılır.
       Ülkede çok büyük ölçüde bina yapma hastalığı sahip.Üretim, tarım, sanayi gibi şeylerle karşılaşamazsınız.Çevrede meyve yatiştiren ağaçlar göremezsiniz. Ashgabat ın çevresini tamamen çam ağaçlarıyla doldurmuşlar.Hatta ağaç dikme günleri dahi var.Ve ağaç dikme günleri türmen başı bir çadır kurar ve şehirdeki bütün şantiye inaşaat işleri durur.Türkmenbaşı yoldan geçiyordur, trafik 5 km ileriden kapanır, şantiyeler durur.
            Ve heryerde gereksiz anıtları görmeniz kaçınılmaz. Türkmen başı Saparmyrat Ataýewiç tarafından yazılan RUHNAME kitabı ülkenin dini kitabı gibidir.Herkesin bilmesi şartır.Ehliyet sınavlarında dahi s Ruhnameden sorulurmuş.
        Ülkeye giderseniz (bana kalırsa gitmeyin) yerel halkı anlamakta zorlanmazsınız.Türkmence yazıları okumakta ve anlamakta zorlanmazsınız.Biraz farsça ve rusça bilginiz varsa zaten Türkmenceyi çok rahat konuşabilirsiniz.
ÜLKEDEKİ TUHAFLIKLAR:
1-Dışarıda sigara içmak yasak.içeride içilebilir.
2-Her odada Cumhurbaşkanının resmi bulundurulmak zorundadır. ve bu müfettiler tarafından teftiş edilir.(Allah tan banyolara koydurtmamışar:))
3- 2005 ten önce basılmış Eski dolarları bozduramazsınız, harcayamazsınız.
4-Dışarıda bir kadınla erkeğin yanyana gezmesi flört etmesi kesinlikle yasak.
5-Yolları temizleyen yöresel kıyafetler içindeki kadınları ellerinde süpürgelerle heryerde görmek mümkün
6-Ülkeye turist olarak giremezsiniz.(Okadar bina anıt yap fakat kimse gelip görmesin)
7-Ülkeye ancak davetie alınarak girilebilir, ve izin alınarak çıkılabilir.(sizin pasaportunuzun hiç bir önemi yoktur anlayacağınız)
8-Askerlerin polislerin olduğu yerlerde fotoğraf çekmek yasak.
9-Msn, Facebook........ bir çok site kapalı, sadece emaillerinize bakabilirsiniz.
10-Cumhurbaşkanı bir yerden geçiyorsa o bölgedeki trafik kapanır, işler durdurulur.
11-Bonboş olan beyaz şehirde yolllar dümdüzüdür, fakat halkın yaşadığı yerdeki yollar halen çamur içindedir.
12-Trafik yol çizgilerini heryerde göremezsiniz sadece şehir merkezinde görebilirsiniz.
13-AVM, alışveriş merkezleri çok azdır.(Ben 20 gün boyunca sadece bir tane Yimpaş tan alışverişimi yaptım)Fakat yeni yapılan binalar arasından her 5 binadan sonra bir alışberiş merkezi yapılmıştır fakat kapısında bir Allah ın kulunu görmek nasip olmadı.
14-Trafiketki bütün arabalar otamatik viteslidir.(20 gün boyunca 1 tane vitesli araba gördüm)
15-Taksi yoktur trafikteki bütün arabalar taksicilik yapabilir.
16-Ülkedeki bütün hastahaneler bir araya toplanmış.
17-Yabancı uyruklu birisi ülkede mal sahibi olamıyor eğer türkmen birisiyle evlenirse eşinin üzerine yaptırabiliyor.
Ülkede elektrik, su , doğal gaz, benzin çok ucuzdur.1litre benzin 30 kuruşa dekgelmektedir.Ve ayrıca herksin aylık 20 litre kadar bedava benzin alma hakkına sahip.Elektrik su ise yıllık olarak 20 30 dolar gibi bir fatura ödüyorsunuz.Eğer elinizde yoksa onuda vermeyebilirsiniz.Fakat ülkede üretim olmadığı için yeme,içme ve giyim çok pahalıdır.
Türkmen havayollarına binerseniz uçakta yemek servisi sırasında hosteslerin size sürekli başka almak istediğiniz bir şey varmı diye sorması ise size çok mutluluk verecektir.Çünkü servisteki bütün yiyeceklerden içeçecklerden 1 er tane alma hakkında sahipsiniz.
Türkmen bir kadınla evlenebilmek için onbin dolar kadar aileye süt parası veriyorsunuz.beşbin ile onbin arasında değişen bir düğün masrafıylada düğününüzü yapabilirsiniz.


Hiç yorum yok: